
Nichicon
Product No:
URS1C102MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8265
0.8265
10
0.62985
6.2985
50
0.52307
26.1535
100
0.45049
45.049
500
0.348745
174.3725
1000
0.300304
300.304
2500
0.280934
702.335
5000
0.266399
1331.995
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | URS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 720 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 828 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |