
Nichicon
Product No:
URS1C332MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3205
1.3205
10
1.0431
10.431
50
0.9044
45.22
100
0.78261
78.261
500
0.591337
295.6685
1000
0.521768
521.768
2500
0.486989
1217.4725
5000
0.469594
2347.97
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | URS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.46 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.679 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |