URS1C471MPD1TD
Nichicon
Product No:
URS1C471MPD1TD
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Series URS
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 410 mA @ 120 Hz