URS1E102MHD
Nichicon
Product No:
URS1E102MHD
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 883
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series URS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 830 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 954.5 mA @ 10 kHz