URS1E220MDD1TD
Nichicon
Product No:
URS1E220MDD1TD
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
Series URS
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 150 mA @ 10 kHz