
Nichicon
Product No:
URS1E222MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4345
1.4345
10
1.1343
11.343
50
0.98306
49.153
100
0.850725
85.0725
500
0.642732
321.366
1000
0.567122
567.122
2500
0.529312
1323.28
5000
0.510406
2552.03
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | URS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.36 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.564 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |