
Nichicon
Product No:
URS1E332MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.843
1.843
10
1.45445
14.5445
50
1.26008
63.004
100
1.090505
109.0505
500
0.823935
411.9675
1000
0.726997
726.997
2500
0.678538
1696.345
5000
0.654303
3271.515
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | URS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.72 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.978 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |