
Nichicon
Product No:
URS1E471MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.874
0.874
10
0.64505
6.4505
50
0.51623
25.8115
100
0.442415
44.2415
500
0.350246
175.123
1000
0.294937
294.937
2500
0.276507
691.2675
5000
0.258077
1290.385
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | URS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 530 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 795 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |