URS1H0R1MDD1TA
Nichicon
Product No:
URS1H0R1MDD1TA
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series URS
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.1 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.1 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.2 mA @ 10 kHz