
Nichicon
Product No:
URS1H222MRD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.337
2.337
10
1.8905
18.905
50
1.64958
82.479
100
1.443335
144.3335
500
1.099663
549.8315
1000
0.962208
962.208
2500
0.927846
2319.615
5000
0.893475
4467.375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | URS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.75 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.0125 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |