
Nichicon
Product No:
URS1H471MHD1CV
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9025
0.9025
10
0.68495
6.8495
50
0.56886
28.443
100
0.48982
48.982
500
0.379202
189.601
1000
0.326544
326.544
2500
0.305472
763.68
5000
0.289674
1448.37
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | URS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 750 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.125 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |