URS1H4R7MDD1TA
Nichicon
Product No:
URS1H4R7MDD1TA
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Series URS
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 40 mA @ 120 Hz