URS1J331MHD
Nichicon
Product No:
URS1J331MHD
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 710 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.065 A @ 10 kHz