URS1V471MHD
Nichicon
Product No:
URS1V471MHD
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Series URS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 590 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 885 mA @ 10 kHz