URS2C221MRD
Nichicon
Product No:
URS2C221MRD
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 770 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.232 A @ 10 kHz