URS2D680MRD6
Nichicon
Product No:
URS2D680MRD6
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 26
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 68 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 490 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 784 mA @ 10 kHz