
Nichicon
Product No:
URS2E220MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8075
0.8075
10
0.6156
6.156
50
0.51167
25.5835
100
0.440515
44.0515
500
0.34105
170.525
1000
0.293683
293.683
2500
0.27474
686.85
5000
0.260528
1302.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | URS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 22 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 280 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 448 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |