URS2E220MHD1TN
Nichicon
Product No:
URS2E220MHD1TN
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 299
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series URS
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 448 mA @ 10 kHz