URS2G220MHD6
Nichicon
Product No:
URS2G220MHD6
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 448 mA @ 10 kHz