
Nichicon
Product No:
URS2G470MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.995
1.995
10
1.61025
16.1025
50
1.40524
70.262
100
1.229585
122.9585
500
0.936814
468.407
1000
0.819708
819.708
2500
0.790428
1976.07
5000
0.761159
3805.795
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | URS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 420 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |