URU1C332MRD
Nichicon
Product No:
URU1C332MRD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series URU
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.492" (12.50mm)
Polarization -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.41 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.6215 A @ 10 kHz