URU1H102MRD
Nichicon
Product No:
URU1H102MRD
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.492" (12.50mm)
Polarization -
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 930 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.0695 A @ 10 kHz