URU2A101MHD
Nichicon
Product No:
URU2A101MHD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series URU
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 330 mA @ 120 Hz