URU2A221MRD
Nichicon
Product No:
URU2A221MRD
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization -
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 620 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 930 mA @ 10 kHz