URU2C330MHD1TO
Nichicon
Product No:
URU2C330MHD1TO
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
Series URU
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 230 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 368 mA @ 10 kHz