URU2C470MHD1TN
Nichicon
Product No:
URU2C470MHD1TN
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL
Series URU
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 448 mA @ 10 kHz