URY0J332MHD1TN
Nichicon
Product No:
URY0J332MHD1TN
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Series URY
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 730 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 839.5 mA @ 10 kHz