URY1A222MHD
Nichicon
Product No:
URY1A222MHD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series URY
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 820 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 943 mA @ 10 kHz