URY2D220MHD
Nichicon
Product No:
URY2D220MHD
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 110 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 176 mA @ 10 kHz