URY2W100MHD
Nichicon
Product No:
URY2W100MHD
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Series URY
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 47 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 75.2 mA @ 10 kHz