URZ0J102MPD1TD
Nichicon
Product No:
URZ0J102MPD1TD
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Series URZ
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 370 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 425.5 mA @ 10 kHz