URZ0J103MHD
Nichicon
Product No:
URZ0J103MHD
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Series URZ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.45 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.6675 A @ 10 kHz