
Nichicon
Product No:
URZ0J222MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.969
0.969
10
0.73625
7.3625
50
0.61142
30.571
100
0.526585
52.6585
500
0.407664
203.832
1000
0.351034
351.034
2500
0.328396
820.99
5000
0.3114
1557
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | URZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 635 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 730.25 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |