URZ0J471MPD
Nichicon
Product No:
URZ0J471MPD
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Series URZ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 235 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 352.5 mA @ 10 kHz