URZ0J472MHD
Nichicon
Product No:
URZ0J472MHD
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Series URZ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.01 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.1615 A @ 10 kHz