URZ1C332MHD
Nichicon
Product No:
URZ1C332MHD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series URZ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.05 A @ 120 Hz