
Nichicon
Product No:
URZ1C472MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.204
2.204
10
1.786
17.86
50
1.55895
77.9475
100
1.36401
136.401
500
1.039262
519.631
1000
0.909359
909.359
2500
0.876888
2192.22
5000
0.844408
4222.04
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | URZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.26 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.449 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |