URZ1C472MHD
Nichicon
Product No:
URZ1C472MHD
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 186
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series URZ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.26 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.449 A @ 10 kHz