URZ1C682MHD1TN
Nichicon
Product No:
URZ1C682MHD1TN
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 96
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series URZ
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.56 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.794 A @ 10 kHz