URZ1E221MPD
Nichicon
Product No:
URZ1E221MPD
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Series URZ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 220 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 330 mA @ 10 kHz