URZ1E330MDD1TA
Nichicon
Product No:
URZ1E330MDD1TA
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Series URZ
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 70 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 140 mA @ 10 kHz