
Nichicon
Product No:
URZ1E472MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.508
2.508
10
2.03015
20.3015
50
1.77156
88.578
100
1.55021
155.021
500
1.181097
590.5485
1000
1.033458
1033.458
2500
0.99655
2491.375
5000
0.959633
4798.165
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | URZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.47 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.6905 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |