URZ1H2R2MDD1TA
Nichicon
Product No:
URZ1H2R2MDD1TA
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series URZ
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 18 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 36 mA @ 10 kHz