
Nichicon
Product No:
URZ1H331MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9405
0.9405
10
0.7163
7.163
50
0.59508
29.754
100
0.512335
51.2335
500
0.396682
198.341
1000
0.341582
341.582
2500
0.319542
798.855
5000
0.303022
1515.11
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | URZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 370 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 555 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |