
Nichicon
Product No:
URZ1H471MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9975
0.9975
10
0.7847
7.847
50
0.6802
34.01
100
0.588715
58.8715
500
0.444809
222.4045
1000
0.392474
392.474
2500
0.366301
915.7525
5000
0.35322
1766.1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | URZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 540 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 810 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |