URZ1J220MDD
Nichicon
Product No:
URZ1J220MDD
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Series URZ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 71 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 142 mA @ 10 kHz