
Nichicon
Product No:
URZ1J331MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0545
1.0545
10
0.8303
8.303
50
0.71934
35.967
100
0.622535
62.2535
500
0.470383
235.1915
1000
0.415036
415.036
2500
0.387372
968.43
5000
0.37353
1867.65
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | URZ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 510 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 765 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |