URZ1V222MHD
Nichicon
Product No:
URZ1V222MHD
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 118
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series URZ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.11 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.2765 A @ 10 kHz