URZ1V332MRD
Nichicon
Product No:
URZ1V332MRD
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 116
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series URZ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.43 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.6445 A @ 10 kHz