URZ1V471MHD1TO
Nichicon
Product No:
URZ1V471MHD1TO
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Series URZ
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 420 mA @ 120 Hz