URZ1V4R7MDD
Nichicon
Product No:
URZ1V4R7MDD
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Series URZ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 50 mA @ 10 kHz